Architektura a působení barev

Architektura přistupuje k barvám z jiného hlediska. Tak jako psychologie rozeznává barvy pozitivní a negativní, architektura nikoliv. Volba barevnosti interiérů se odvíjí od individuality člověka. Přestože architekt podléhá módním trendům, ne vždy se jimi může řídít při malování bytů a pokojů. Je totiž důležité, aby respektoval člověka a jeho denní potřeby a ten se ve svém domově cítil pohodlně a přirozeně. I přes nejrůznější extravagantní kombinace barev a materiálů, které vyrábí převážně Itálie, volí většina lidí klidný, ne zcela moderní styl. Je nutné brát v potaz také velikost prostoru, protože právě barevnými kombinacemi se může prostor výrazně změnit. Tmavé barevné tóny dokáží velký prostor učinit útulnějším, světlejší barva pomůže malý prostor zvětšit.

Šedé tony jsou v součastnosti velmi oblíbené a hodí se téměř do všech typů interiérů.používají se většinou do kombinace s výraznými odstíny teplých i studených barev.Samotná šedá je nenápadná,neutrální,chladná a tím dává dostatečný prostor interiéru.
Jemné béžové odstíny opticky zvětší a prosvětlí prostor a jsou vhodné i do méněsvětlýh pokojů.Jejich použitím dosáhneme klidné atmosféry,interiér působí velmi čistě a nenuceně.Jde o odstíny decentní,neutrální a proto ideální do kombinace s výraznějšími barvami.
Hnědá barva a její a její béžové pododstíny navozují pocit tepla,domova,klidu a jistoty.je nenápadná,a proto velmi vhodná do kombinaces výraznými odstíny teplých barev.syté odstíny hnědé je vhodné kombinovat se světlými odstíny malby či dalších interierových doplňků.
Fialové odstíny s nádechem modré působí tajemně a orientálně,ale také relaxačně,slavnostně a elegantně.V interiéru navozují až magickou atmosféru.Používají se do větších místností,protože opticky zužují prostor,případně jen jako doplňkový odstín.
Modrá je barvou souladu,vyrovnanosti,věrnosti a touhy,symbolizuje také ticho,dálky,vodu či oblohu.je klidná a elegantní,tím je velmi vhodná pro kombinaci s dalšími odstíny teplých i studených barev.V menších místnostech opticky rožšiřuje prostor.
Tyrkysová je barvou dálek,vody,tropických moří je chladná,uklidňující a zároveň osvežující.Vhodná především do ložnic,koupelen,pracoven,dětských pokojů,ale oblíbená je také pro reprezentativní interiéry.Vyniká v kombinaci se světlými odstíny.
Jasné syté žluté odstíny patří obecně k nejpoužívanějším.jsou symbolem slunce,tepla,energie.Povzbuzují,uvolňují,jsou veselé a podporují komunikaci.V interiéru působí velmi výrazně,rozzáří ho,mezi ostatními odstíny opticky vystupují do popředí a poutají pozornost.
Syté červené odstíny představují nejčastěji láskuvášeň,oheň či krev.Červená je dynamická,vzrušující,dráždivá,pomáhá trávení a je barvou pro odvážné.Vašemu interiéru odá energii a plus života.

 

 

Materiály

Vzorníky barev